baikuntha giri

सबै तपाईका यसम्यान अर्थात लडाकु होईनन् प्रधानमन्त्री प्रचण्ड कामरेड !

बैकुण्ठ गिरी

कुनै समय थियो जुनबेला माओवादी आन्दोलनका सुप्रिमो प्रचण्डलाई देख्नको लागि लाखौंको लाईन लाग्थ्यो । लाखौं मानिसहरुको एक प्रचण्डलाई देख्न पाए कस्तो थियो होला भन्नीहरुको पनि उस्तै लाईन थियो । बाहिरका मात्रै होईन उनको पार्टी भित्रका ईमान्दार मानिसहरु प्रचण्डलाई बिचारको पोको भन्दै उनलाई बचाउनको लागि मर्न तयार हुन्थे ।
झण्डै दश बर्षको ऐतिहासिक माओवादी जनयुद्ध लडेर आएका मानिसहरु आज प्रचण्डलाई देख्दा आफैलाई सराप्छन् किन होला । सानो उमेरमा स्कुले जिवनलाई छोडेर प्रचण्डको पछि लागेका हजारौं मानिसहरु यतिबेला खाडी क्षेत्रमा बिदेशीको नोकर भएर आफ्नो जीवन तथा परिवारको खुसी खोज्दैछन् । तर जसले उनीहरुको खुसी ल्याईदिने बाचा बाधेका थिए । उनी आज देशको प्रधानमन्त्री भएका छन् र आफ्ना आसेपासेका नाममा उपचार तथा अन्य कामको लागि राज्यकोषको करोडौं रुपैया चन्दा बाडे जस्तै बाढिरहेका छन् ।

म एउटा सामान्य माओवादी आन्दोलनको सिपाहीको कुरा गर्दैछु जसले माओवादी आन्दोलनमा बगाएको रगत तथा पसिनाको मुल्य अयोग्य लडाकुको पगरी पाएको थियो । साथै त्यहि पगरी थेग्न नसकेर समाजबाट समेत अपहेलित भएर कोहिले आत्महत्या त कोहि अरबको खाडीमा होमिएको थियो । आज त्यहि अयोग्य त तिमीलाई मन पराउनँदैन सुप्रिमो कामरेड ? तिम्रा गित आउँनको लागि बनाइएको पत्रकार सगठनले पनि तिम्रो भाकामा भाका मिलाउन छाडेछ भन्ने आज राम्रैसँग महसूस गरियो ।

हुनत, आफ्नै छोराले बाजा बजाएर रमाईलो गर्दै बिहे गरेर छोरो समेत जन्माएकी आमा अर्थात सुप्रिमो कामरेडकी बुहारीलाई त आफ्नो बनाउन सक्नु भएन हामी त सामान्य अर्थमा तिम्रो ईच्छा प्राप्तीका लागि युद्ध लडिदिएका नागरिक कसरी तिम्रो हुन्थ्यौं होला र ? कुनै समय तपाईको नाममा बन्दुक बोकेर आफ्ना सबै परिवार गुमाएकोहरुको अबस्था अहिले तपाईलाई थाहा छैन् । रगत हामीले बगायौं मस्ती तपाईले गर्दै हुनुहुन्छु । पसिना हामीले बगायौं पैसा तपाईले कमाउनु भयो । हामीले सपनाको महल बनाएर आफ्नो बनेको घर भत्कायौं तपाईले लाजिम्पाट जस्ता दरबारमा आफ्नो जीवन सजाउनु भयो । हामीले भष्ट्रचारीलाई देश निकाला गर्नुपर्छ भन्दै कालोमोसो दल्यौं तपाईले तिनै भष्ट्रचारीबाटै पैसा खाएर संसद बनाईदिनु भयो ।

हामीले दलाली गर्नेहरुलाई भाटे कावार्ही गर्यौं तपाई तिनै दलालहरुको चंगुलमा आफुलाई कहिल्यै बाहिर ननिस्कने गरी छिराउनु भयो । सुप्रिमो कामरेड हामीले भारतिय बिस्तारबाद भन्दै भारतको बिरुद्ध सुरुङ्ग युद्धको तयारीमा गाउँका पाखा तथा तराईका फाँटमा खाल्टा खन्यौं तपाई त्यहि बिस्तारबादको ईमान्दार सेवक बन्नु भयो ।

न्याय प्राप्तीको लागि युद्ध लड्ने भन्दै हामी तपाईको पछाडी लाग्यौ बिस्वास नै नलाग्ने गरि हामी नै आफै अन्यायमा पर्यौं । सुप्रिमो कामरेड यतिका घात हुदा पनि हामीले तपाईलाई अब केका आधारमा बिस्वास गरौं एकदुई तिन भन्दै यो कारणले भन्दै जवाफ दिने साहास भए खुल्ला रुपमा बहस गर्न म तयार छु ।

सानो उमेरमा क्रान्तिको नाम झण्डा बोकेर तिम्रा गित गाउँदै हिडेको आजै जस्तो लाग्छ तर म कहिल्यै पनि तपाईको बिस्वास पात्र बन्न सकिन । मेरो जीवन कालमा कुनै समय उमेर नपुगेको कारण पार्टी सदस्य हुनबाट रोकियो तर त्यहि अबस्थामा तपाईको नजिक भएकाहरुको तहगत भन्दै बढुवामा परेका थिए ।
बन फडानी गर्न लगाएर गाउँबाट मानिसहरु खेदेर तराईका पाखा तथा पडाडका केहि स्थानमा हामीले सेनाको क्याम्प स्थापना गर्यौं । बिभिन्न बहानामा तपाईको गिराजाप्रसाद कोईरालासँग हैसियत मिलाउन हामीले ७ हजारको हाराहारीमा भएको जनमुक्ती सेनालाई ३२ हजार तपाई शान उचो राख्नको लागि बनाएका होऔैं कामरेड । तर यसको बदलामा हामी तपाईको सदैव यस म्यान हुन सकेनौं । त्यहि कारण आज कोहि अरबको खाडीमा, कोहि बैद्य माओवादीमा, कोहि बिप्लव माओवादीमा, कोहि बाबुरामको नयाँ शक्तीमा र कोहि तपाई कै पार्टीमा छौं ।
जीवनमा सदैव सफल बनाउने अभियानको नाममा हामी तपाईको लागि रगत बगाउन तिर लाग्यौ तपाई आफुलाई समृद्ध बनाउन लाग्नु भयो यहि कुरा नै तपाईको र ईमान्दार कार्यकर्ताहरुको बिचको अन्तरबिरोध बन्दै गयो । हिजो तपाईलाई देख्दा जयजयकार गर्नेहरु आज तपाई बोल्दा हुँदैन भनेर हुटिङ्ग गर्ने भएका छन् । ख्याल गर्नुस तपाईमा बिगत र बर्तमानमा कति फरकपन आयो भनेर ।

सुप्रिमो कामरेड अन्त्यमा अझै एउटा कुरा गर्न मन छ तपाईसँग पुर्वप्रधानमन्त्री केपी ओलीको नेतृत्वमा तपाईको सहयोगमा बनेको सरकारमा सामान्य प्रसाशन मन्त्री जीले गराएको निर्वाचनमा देशैभरीबाट माओवादीका कर्मचारी बडारिएको कत्तिको याद गर्नु भएको छ । यदि याद गर्नुभएको छैन भने रेखा शर्मा जीलाई सोध्नुस् अझै एकपटक ।

अब पालो तपाईको आएकोछ सुप्रिमो कामरेड तपाई स्थानिय निकायको निर्वाचन गराउनुस् र देशैभरबाट माओवादी नामधारीहरुलाई लाईट बालेर खोज्ने बनाईदिनुुस् त्यसपछि । लडाकुको नाममा जम्मा भएका पैसा, चन्दा आतंकका नाममा जम्मा भएका पैसा, चाईनातिर बाट सांसद किन्नको लागि आएको पैसा तथा संसद बनाउनको लागि बिभिन्न ब्यक्तीहरुबाट आएको पैसा बाकेर कहि कतै आप्रबासी जीवन बिताउँनुस् अन्यथा प्रिय सुप्रिमो कामरेड तपाई जहाँ नजानको लागि यति धेरै दलाली गर्नुभएको छ । त्यहि तपाई जानुको अर्को बिकप्प छैन । र त्यो अध्यारो कोठामा पुग्दाको दिन यी सबै कुरा सम्झाईमा आउनेछन् । त्यसैले सुप्रिमो कामरेड अबपनि सबै मेरा लडाकु हुन भन्ने सोच नबनाउनुहोला ।
धन्यवाद,

बैकुण्ठ गिरी
कुस्मा, पर्वत ।

Leave a Reply